Sri Lanka Ziyareti

0
156

RADİKAL BUDİSTLER MÜSLÜMANLARI HEDEF ALIYOR!
Uluslararası Hukukçular Birliği (UHUB) yönetimi Sri Lanka’daki Radikal Budist grupların Müslümanlara yönelik baskıları karşısında desteklerini sunmak ve taraflarla diyalog kurarak yapılan baskıları sonlandırılmak için 22-26 Temmuz 2017 tarihleri arasında Sri Lanka’da önemli görüşmeler gerçekleştirdi.


SRİ LANKA’DA YENİ HEDEF MÜSLÜMANLAR
Sri Lanka Hindistan’ın alt kıtasına 50 kilometre kadar uzakta, Hint okyanusu içerisinde büyükçe bir ada. Halkın yüzde 70’i Budisttir. Sinhaların egemen olduğu ülkede % 12 kadar Hindu ve %10 da Müslüman bulunuyor.

Cemaat’i İslami’nin ağırlığının bulunduğu Sri Lanka, Tamil Gerillalarının ortadan kaldırılması ile Müslümanların yavaş yavaş hedefe oturtulduğu ve yakın zamanlarda yeni bir sorun bölgesi olarak karşımıza çıkması muhtemel bir ülkedir.

Tamilleri 30 yılda bitiren Sri Lanka devleti ve ülkedeki Budistlerin hedefinde şimdi Müslümanlar var.

HEDEFTE MÜSLÜMANLAR VAR.
UHUB yönetimi Sri Lanka’da Radikal Budistlerin, camilere saldırılar düzenleyip asılsız söylentiler yayarak Müslüman azınlığı hedef alan eylemleri artırması üzerine bir takım girişimlerde bulundu.

Genel Sekreter Avukat Necati Ceylan öncülüğündeki yönetim kurulu üyeleri Müslüman yöneticiler ile bir araya geldi. Sri Lanka Milletvekili ve Anayasa komisyonu üyesi Dr. Jayampathy başkanlığında Milletvekili Ali Zahir Moulana ve Milletvekili ve NFGG (National Front for Good Governance) General sekreteri Najah Mohamed’in de bulunduğu toplantıda üzerinde çalışılan Sri Lanka anayasası görüşüldü.

SORUNUNUN TEMELİNDE NE VAR?
Böl ve yönet politikası ile toplumları birbirlerine düşürerek iktidarlarını sürdüren İngilizler Tamil halkına o dönemde birçok ayrıcalık tanınmış ve Sinhala halkını Tamillere karşı kışkırtmıştı. Ülkenin en büyük ekonomik gücü olan tarım faaliyetlerinin tamamı Tamillere bırakılmış, ülke yönetimi, eğitim kurumları ve ticari işletmeler Tamil halkına teslim edilerek ülkenin yüzde 70’ini oluşturan Sinhalalar ile karşı karşıya getirilmeye çalışılmıştı. Ülke, 1948’de bağımsızlığını kazandıktan sonra Tamiller kendilerine verilen ayrıcalıklı ortamı kaybetmemek, Sinhalalar ise tam bağımsızlıklarını elde edebilmek için siyasi ve sosyal çatışma içine girdiler.

MÜSLÜMANLARI NEDEN İLGİLENDİRİYOR?
Sri Lanka devleti ile Tamil gerillaları arasında 30 yıl süren içsavaş Tamil gerillalarının mağlubiyeti ile sonuçlanmış olup, bu içsavaşa Müslümanlar taraf olmamıştır. Ülkede tekrar barış ve huzur ortamının tesis edilmesini istemeyen bazı güçler ise ülke içinde yeni bir düşman yaratmaya çalışmaktadır. Bu düşman ise dünyadaki İslamofobi söylemlerinin de etkisi ile azınlıktaki Müslümanlar olarak gösterilmeye çalışılmaktadır.  Bu amaçla Radikal Budistler ve azınlıktaki Müslümanlar arasında çatışma çıkarmak ve bu çatışmaları gündemde tutarak ülke içinde yeni bir çatışma ortamı yaratılmak istenmektedir.

Sri Lanka’da yaşanan bütün bu haksızlıklar karşısında sessiz kalamayan Uluslararası Hukukçular Birliği de bu çatışmalar üzerine harekete geçmiştir.

GÖRÜŞMELER
Bu amaçla sahada çalışmalar yaparak Sri Lanka’da hak ihlallerinin tespit edilmesi, çeşitli faaliyetler düzenleyerek yeni hak ihlallerinin önüne geçilebilmesi için çaba gösterilmiştir. Ayrıca Müslüman kesimin önde gelen yönetici, avukat, iş adamı ve sivil toplum örgütleriyle görüşmeler gerçekleştiren UHUB yönetim kurulu üyeleri, Müslümanların sorunlarını dinledi.

Görüşülen Kurumlar;

Müslüman Öğrenci Hareketi
Müslüman Avukatlar Derneği Temsilcileri
National Front for Good Governance (NFGG)
İslami Hareketi Temsilcileri
Müslüman İşadamları ve Sivil Toplum Kuruluşlarının Temsilcileri

Görüşmeler sonucunda elde edilen değerlendirme sonuçları rapor olarak hazırlanacaktır. Daha sonra bu rapor Sri Lanka yönetimi ve Türkiye kamuoyu ile paylaşılacaktır.

 

CEVAP VER